V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Tak me napadlo, neslo by obejit problem s patenty na Android telefonech tak, ze by se prodavaly holy telefony bez OS a uzivatel by si tam pak nainstaloval system?
Treba v Ubuntu se tak pokud vim resi problemy s kodekama.
No kdyby mi treba Samsung prodal telefon bez OS a ja si tam pak nahral treba cyanogena, tak prece po nikom nemuze chtit blbej MS a Apple ani $ ne?
Treba se tohle nekomu bude hodit...
Koupil jsem si http://www.abclinuxu.cz/hardware/zakladni-desky/integrovane-cpu/asus-at5iont-i. Jednim s duvodu bylo HDMI pripojeni k televizi.
Po nastaveni moji televize (Panasonic Viera) ale bylo na televizi spatne rozliseni. Na pocitacu mam 1920x1080, televize to taky pise, ale obraz je orezanej.
Nakonec jsem ale nasel, ze chyba je na strane televize, ktera spatne obraz roztauje a orezava. Staci to vyptnout pres Menu->Nastaveni->Dalsi nastaveni->Prevzorkovani 16:9 - to je potreba vypnout.
Jinak se mi podarilo zabudovat kabel do zdi. Rozstipnul jsem ho klestema, protahnul trubkou ve zdi a zase spajel - a kupodivu funguje ;-)
Někdy koncem prosince jsem přestal QT Extended používat kvůli ozvěně. Nejdříve jsem si myslel, že fix od C. Samuela nefunguje spolehlivě. Včera jsem ale zjistil, že spolehlivý je - ale funguje pouze pro odchozí hovory.
Tak jsem se rohodl se na to podívat. Stáhnul jsem zdrojáky QTE improved info zde a zajistil, aby se AT příkaz na redukci echa posílal před každým hovorem. Výsledek je patch a binárka. Binárku stačí nahrát do /opt/Trolltech/Qtopia/plugins/phonevendors/libneovendor.so
a restartovat telefon. Pokud to někdo budete testovat, tak napište, jak jste dopadli.
Pokud musíte používat Windows jako třeba já v práci, tak se vám určitě bude hodit, návod, jak si připojit Frerunnera k tomuto operačnímu systému. Návod je pro Windows XP, ale měl by fungovat i na Vistách nebo 2000kách.
Openmoko Frerunner, je otevřený telefon. Já mám otevřené věci rád. Líbí se mi, když můžu zkoumat, jak věci fungují. O tomhle telefonu jsem přemýšlel ještě než se začal před půl rokem prodávat. Jenom jsem čekal než začne fungovat suspend, než se začne prodávat t-mobile G1 a taky na Vánoce abych měl omluvu pro utracení 7000 Kč. Problémy se suspendem jsou už vyřešeny, do G1 si nenahrajete vlastní kernel a Vánoce jsou tady, takže Freerunner teď leží vedle mě a já mám radost, že jsem ho nakonec koupil.
Telnet Floyd je telnet klient pro mobilní telefony. Napsal jsem ho v javě asi před čtyřmi roky.
Celou dobu měl domovské stránky na universitním serveru. Pak ale někomu začalo hrozně vadit, že měl asi 2000 přístupů měsíčně (velikost hlavní stránky je cca 4KB), tak mi zablokovali konto. Po tom, co jsem napsal maila správci mě konto zase povolili, ale do půl roku mě pro jistotu stránky smazali úplně a konto zablokovali.
No nechci mojí universitě křivdit, ale mazat bez příčiny stránky, na kterých je svobodný software, tak tím si teda u mě body nepřidaly.
A ponaučení? Pokud studujete informatiku v Olomouci, tak si rozhodně na univerzitní server nedávejte žádný svobodný projekt. Jakmile bude úspěšný, tak vám ho smažou.
Mimochodem nové stránky jsou teď zde.
Do projektu Portable.NET už nějakou dobu posílám různé záplaty a vylepšení. No a protože jsem si koupil ve slevě hračku jménem Nokia 770, tak jsem na ní chtěl Portable.NET vyzkoušet.
Je to už asi dva měsíce, co jsem se rozhodl vyměnit můj Duron 750Mhz za něco novějšího. Byl jsem k tomu vlastně donucen manželkou, které počítač připadal pomalý a hlučný.
Počítač jsem předtím nikdy neskládal, hardware mě nikdy moc nezajímal, ale řekl jsem si, že nějaké nové zkušenosti se budou hodit.
Požadavky jsem měl jasné - musí to být pasivně chlazené, aby nebyl slyšet a taky aby měl co nejmenší spotřebu. Bude v něm televizní karta a musí stíhat DVD a DivX.